Penzion Sněžná

Penzion Sněžná

Přijeďte za námi do původního roubeného domu alpského stylu, jediného penzionu tohoto druhu na Šumavě. V každé části budovy, která je evidovanou kulturní památkou, na Vás zapůsobí jedinečná atmosféra domu, jehož nejstarší část pochází již z roku 1800. Proto je Penzion Sněžná nejstarší dochovanou roubenkou na Šumavě vůbec.
U nás zažijete pohodovou atmosféru a poznáte kouzelnou Šumavskou přírodu. Navíc si pochutnáte na bohatých snídaních, které se u nás podávají formou bufetu, objednat si můžete i večeře. Paní kuchařka vaří 2chodovou českou kuchyni, která je vyhlášená.

Historie Volar

Historie města Volary sahá do 16. století, kdy se zde usadili dobytkáři ze Štýrska a Tyrol, kteří zde zavedli intenzivní metody chovu dobytka po alpském vzoru. Jejich zvyky, odívání a architektura se od ostatních obyvatel Šumavy výrazně lišila. Tito hospodáři si ve Volarech a blízkém okolí stavěli roubené usedlosti, pro něž bylo charakteristické soustředění celého hospodářství – obytných místností, chlévů, stodoly i dvorku – do jediného celku pod společnou střechu. Volary měli tedy po staletí jedinečnou architekturu v Čechách, typickou svými roubenými nebo poloroubenými domy. Představme si je jako širokou rozsáhlou stavbu poschoďového rázu , s celokamenným či částečně kamenným přízemím, mající podkrovní světnici, v průčelí nejméně tři okenní osy, pavlač, často s vyřezávaným zábradlím, sloužící ke skládání sena, a roubené patro v předsazeném vyřezávaném štítě, kryté nízkou a velmi širokou sedlovou střechou. S tím však souvisela i četnost požárů, při kterých např. v roce 1863 shořelo 59 domů, škola i kostel. Do současnosti se těchto unikátních staveb dochovalo jen několik a Volary jsou jedinou lokalitou, kde můžeme podobné stavební klenoty vidět. V jednom z těchto domů alpského typu se nachází právě nás penzion.

Dne 8. května 1946 došlo podle Benešových dekretů k odsunu potomků původního obyvatelstva. S nimi odešly i unikátní zvyky a kultura starého Volarska. Mezi odsunutymi byla i paní Pauline Haselsteiner, rozená Sauheitl, které dům čp 41, ve kterém se nyní nachází Penzion Sněžná, patřil. Po odsunu žila paní Haselsteiner v německém Lampersdorfu. V tomto domě před odsunem žili i manželé Helmut a Hermine Nagelmüller, kteří odešli do Stuttgartu.

Do prázdného pohraničí přišli noví obyvatelé, kteří bohužel k těmto starým budovám neměli vztah. Spousta z domů alpského typu, tohoto více než 400 let starého kulturního dědictví, byla zničena.

Dům č.p. 41 vystřídal několik majitelů, než ho v roce 2003 v polorozpadlém stavu na podnět pana Miloslava Zámečníka koupil pan Rudolf Bayer. Společně pak tuto jedinečnou kulturní památku zachránili. Z jeho iniciativy zde vznikl v roce 2006 překrásný penzion, kde si hosté dodnes mohou vychutnat jedinečnou atmosféru starých Volar a tajuplné, mýty opředené ztracené Šumavy.