Vhodné pro pěší turistiku
Vhodné pro běžky
Vhodné pro lyže
Vhodné pro snowboard
Vhodné pro kolo
Vhodné pro invalidní vozík
Vyjeďte na kole či běžkách podél vody objevovat šumavskou krajinu. Schwarzenberský plavební kanál byl postaven na česko-rakousko-bavorském trojmezí před zhruba 220 lety. Kanál byl vybudován pro splavování polenového dříví z nepřístupných šumavských hvozdů k řece Große Mühl, odkud následně po Dunaji putovalo až do císařského hlavního města a odbytiště Vídně.
Naučná stezka vede od parkoviště na Jeleních Vrších (u dolního portálu) podél kanálu na Raškov nad Novou Pecí, kde je také možnost parkování pro motoristy.
Spojuje na svých 9 km délky mnoho atraktivních částí technického díla – od tunelu s architektonicky vyvedenými vstupními portály, připojení Jeleního smyku vyúsťujícího z Jeleního jezírka, Rosenauerovu kapličku v místě křížení s Jezerním potokem přitékajícím z Plešného jezera, Jezerní smyk, akvadukt u Rossbachu, který je zároveň viaduktem nad Koňským potokem přitékajícím od napájecí nádržky Říjiště, „nezapomenutou” kamennou lavičku, několik stavidel a bočních propustí po celé délce stoky a hlavně krásnou přírodu Šumavy s nezapomenutelnými zvuky, vůněmi a vjemy pro všechny smyslové orgány.
Jedním z pozoruhodných úseků této historické technické památky je Želnavský smyk. Ten odbočuje ze Schwarzenberského kanálu na hranici Národního parku Šumava v místě zvaném Klápa a vede do Vltavy. Je to speciální 3,5 kilometru dlouhá vodní cesta umožňující plavení i celých kmenů stromů. Má proto dlouhé přímé úseky a mírné zatáčky. Tímto kanálem lesníci dopravovali kmeny do Vltavy a odtud až do Prahy.